![]() |
| Шампионът Велислав Велчев отново е №1 на Държавното първенство по тенис за хора с увреждания. Вижте кои спечелиха отличията на сингъл и двойки. Снимка: БНТ |
Велислав Велчев за поредна година доказа, че е сред най-добрите тенисисти с увреждания в България, след като успешно защити шампионската си титла на сингъл в Държавното първенство. Традиционната надпревара се проведе на кортовете на Българския национален WINBET тенис център в София и събра едни от най-силните състезатели в страната.
На финала Велчев се изправи срещу Юлиян Митов и започна убедително, като поведе с 6:1. Малко след това срещата беше прекратена поради контузия на Митов, което официално донесе нова шампионска титла на Велчев. Бронзовите отличия в индивидуалната надпревара заслужиха Петко Сталинчев и Калин Асенов.
При двойките шампионската купа беше спечелена от Юлиян Митов и Димитър Димитров. На финала те победиха Велислав Велчев и Славчо Кърналов след 4:2 и 5:3, демонстрирайки отлична игра и добра синхронизация.
Сред най-приятните изненади на първенството беше дебютът на Славчо Кърналов от Брацигово. При първото си участие в национален шампионат той впечатли със своята борбеност, увереност и спортен дух, като показа, че има потенциал за бъдещи успехи.
Държавното първенство по тенис за хора с увреждания се организира с подкрепата на Министерството на младежта и спорта, Българската федерация по тенис и Столична община. Турнирът води началото си още от 2002 година и продължава да бъде едно от най-престижните събития в календара на адаптирания тенис в България.
Координаторът на програмата за тенис за хора с увреждания Борис Томов изрази удовлетворение от организацията на състезанието. По думите му кортовете са били отлично подготвени, а турнирът е предложил качествени и оспорвани двубои, преминали в дух на спортсменство и уважение между участниците. Той благодари и на Министерството на младежта и спорта за оказаната подкрепа.
Шампионът Велислав Велчев също подчерта високото ниво на организация и заяви, че развитието на тениса за хора с увреждания трябва да продължи с още по-голяма активност. Според него увеличаването на броя на състезанията ще даде възможност на повече спортисти да повишат своите умения и да трупат ценен състезателен опит.
По време на церемонията отличията на призьорите бяха връчени от представители на Министерството на младежта и спорта, Столична община, Българската федерация по тенис и ръководството на Националния WINBET тенис център.
Специален гост на шампионата беше националната състезателка на България за турнира „Били Джийн Кинг Къп“ Росица Денчева. Тя поздрави участниците за представянето им, разговаря с тях и ги насърчи да продължат да се развиват, като подчерта, че спортът е силен пример за постоянство, дисциплина и вдъхновение.
Поредното издание на държавното първенство още веднъж показа, че тенисът за хора с увреждания в България продължава да се развива успешно, а интересът към него постепенно нараства. Все повече състезатели доказват, че с талант, упоритост и постоянство могат да постигат впечатляващи резултати и да бъдат пример за цялото общество.
