Нов модел за откриване на аутизъм при децата показва висока успеваемост

Нов модел за откриване на аутизъм при децата показва висока успеваемост
Изследователският екип използва голяма база данни с информация на приблизително 30 000 лица с и без разстройства от аутистичния спектър. Снимка: Getty Images


Нов модел за машинно обучение може да покаже аутизъм с точност от почти 80% при малки деца. Това се твърди от ново проучване, публикувано в JAMA Network Open и цитирано от Пулс. Моделът може да улесни ранното откриване на аутизма, което е важно за осигуряването на подходяща подкрепа.

Изследователският екип използва голяма американска база данни с информация на приблизително 30 000 лица със и без разстройства от аутистичния спектър. Анализирайки комбинацията от 28 различни параметри, изследователите разработват четири различни модела за машинно обучение, за да идентифицират модели в данните. Избраните параметри представлявали информация за деца, която може да бъде получена без обширни оценки и медицински тестове преди 24-месечна възраст. Най-добре представилият се модел е наречен „AutMedAI“.

Сред около 12 000 лица AutMedAI успява да идентифицира около 80% от децата с аутизъм. В специфична комбинация с други параметри, възрастта на първата усмивка, първото кратко изречение и наличието на затруднения при храненето са били силни предиктори на аутизма.

Резултатите от изследването са значими, защото показват, че е възможно да се идентифицират лица, които вероятно имат аутизъм, от сравнително ограничена и лесно достъпна информация, твърдят авторите.

Според изследователите ранното диагностициране е от решаващо значение за прилагането на ефективни интервенции, които могат да помогнат на децата с аутизъм да се развиват оптимално.

Откритията биха могли драстично да променят условията за ранна диагностика и интервенции и в крайна сметка да подобрят качеството на живот на много хора и техните семейства, се казва в анализа.

В проучването моделът с изкуствен интелект показва добри резултати при идентифицирането на деца с по-обширни трудности в социалното общуване и познавателните способности и имащи по-общи забавяния в развитието.

Сега изследователският екип планира по-нататъшни подобрения и валидиране на модела в клинични условия. Работи се и по включването на генетична информация в модела, което може да доведе до още по-точни прогнози.

Какво представлява аутизмът?

Аутизмът е неврологично и развойно разстройство, което засяга начина, по който човек възприема света и комуникира с другите. Хората с аутизъм имат трудности в социалните взаимодействия, комуникацията и често проявяват повтарящи се поведения или интереси.

Аутизмът е разстройство от спектъра, което означава, че симптомите и тяхната тежест могат значително да варират при различните хора. Някои хора може да имат леки симптоми и да водят сравнително независим живот, докато други могат да имат сериозни затруднения и да се нуждаят от постоянна подкрепа.

Аутизмът обикновено се диагностицира в ранна детска възраст, но признаците му могат да станат по-очевидни с времето. Точната причина за аутизма не е ясна, но се смята, че се дължи на комбинация от генетични и фактори на околната среда.

Според данни на Световната здравна организация и Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, приблизително 1 на 100 деца по света е диагностицирано с разстройство от аутистичния спектър.

Развитието на децата с аутизъм е различно за всяко и зависи от редица фактори, включително тежестта на симптомите, ранното откриване и започване на терапия, както и наличието на подкрепа от семейство и специалисти.

Колкото по-рано бъде диагностициран аутизмът и започне интервенцията, толкова по-добри са прогнозите. Терапиите могат да включват поведенческа, речева, физиотерапия и други форми на подкрепа.

Източник: Пулс

Публикуване на коментар

По-нова По-стара